RSS



Resultat Luciapokalen 2015

OBS! Deltagare placerade på sjunde eller senare plats hamnade utanför finalen och poängsattes därför bara i Rond 1, deras poängsumma är därför annorlunda jämfört med finalisternas, vars poäng baseras på Rond 2 (MP, BiF, BF) eller Rond 2+3 (BB, CBB, WP). Deltagare som eliminerats hamnade utanför Rond 1 och poängsattes inte. Hoppa till:   Luciapokalen Bodyfitness Veteran
  1. Michelle GrollemanDelta Gym, Stockholm
  2. Ulrika SjödinTeam Proteinbutiken, Gävle
  3. Pernilla BerglundTeam Proteinbutiken, Gävle
  4. Ann-Margreth BrunellTeam Palmell, Hägersten
  5. Emma-Lee MolanderPro Gym BBK, Stockholm
  6. Sara AnterTeam In Shape, Uppsala
  7. Helena Mellberg, Team Shapes Gym, Linköping
  8. Therese Lembke, Team Gumse Gym, Sollentuna
  9. Åsa AikioTeam Palmell, Hägersten
  10. Anett Jakobsson, Delta Gym, Stockholm
  11. Inger Karlsson, Kristinehamns Atlet och Brottarklubb
  12. Susanne StigsdotterTeam Fairing, Järfälla
  13. Fredrika Wåhlander, MM Sports Team, Västra Frölunda
  14. Maria Ljunggren, Tillskottet, Borlänge
  15. Elisabeth Rastelén, Team Gumse Gym, Sollentuna
Junior
  1. My Andersson, Gnesta Gym
  2. Christin HeroTeam Muscle.se, Linköping
  3. Lydia KarlströmTeam Fitnesslife Sweden, Stockholm
  4. Frida BornströmMM Sports Team, Västra Frölunda
  5. Lisa ThomssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  6. Sara OjalaMM Sports Team, Västra Frölunda
  7. Sofia RoussakisTeam Svenskt Kosttillskott, Järfälla
  8. Marlene Salonen, Nordiskt Kosttillskott, Sundsvall
  9. Julia LandsellTeam Athletic Store, Skellefteå
  10. Linn WallinAA Elit Team, Malmö
  11. Elina Neüman FalkMM Sports Team, Västra Frölunda
  12. Elvira ErikssonTeam Ironsport, Västerås
  13. Klara ViktorssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  14. Anna VerweijTeam Focus on Fitness, Skurup
  15. Emma SjöströmTillskottet, Borlänge
-158 cm
  1. Miriam Lindberg, Delta Gym, Stockholm
  2. Mikaela NorrmanMM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Julie MerlotDelta Gym, Stockholm
  4. Ann-Kristin SchusterUllis Fitness & Kroppsvård, Saltsjö-Boo
  5. Pernilla RomlinTillskottet, Borlänge
  6. Mille JagenusDelta Gym, Stockholm
  7. Josefine SinclairMM Sports Team, Västra Frölunda
-163 cm
  1. Alma HodzicTeam JHV, Lidköping
  2. Mikaela MörtGnesta Gym
  3. Ronja Haapanen, Team Elixir Fitness, Nyköping
  4. Elaine BlückertTeam Fairing Gym, Järfälla
  5. Sofia Johnsson, Team Diamond Fitness, Vaggeryd
  6. Sara HaldossonTeam Alpha, Borlänge
  7. Jennie Lindblom, Team Gumse Gym, Sollentuna
  8. Camilla Kassell Oscarsson, Team Shapes Gym, Linköping
  9. Maria BülowNordiskt Kosttillskott, Sundsvall
  10. Lovisa EinarsonUllis Fitness & Kroppsvård, Saltsjö-Boo
  11. Linda Grapencrona, Team K.O Store, Helsingborg
  12. Maria Therese NilssonTeam Proteinbutiken, Gävle
-168 cm
  1. Sanphuong SamAA Elit Team, Malmö
  2. Sara Nilsson, Team Diamond Fitness, Vaggeryd
  3. Nike Nylander, Team Tempo Training, Västerås
  4. Emma RutholmLessebo Styrkeklubb
  5. Josefine SidnorTeam Focus on Fitness, Skurup
  6. Marica AlmfalkTeam Athletic Store, Skellefteå
  7. Maria EkblomMM Sports Team, Västra Frölunda
  8. Lovisa VasiliouMM Sports Team, Västra Frölunda
  9. Anna LindqvistTeam JF Athletes, Malmö
  10. Jenny ErikssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  11. Helena SödergrenTC Strong by Sweden, Lidköping
  12. Jennifer ErikssonTrosa Atletik
  13. Moa MüntzingMM Sports Team, Västra Frölunda
  14. Anette IdestålMM Sports Team, Västra Frölunda
  15. Lynn EngstrandTeam Leader, Sundsvall
Eliminerade -168 cm +168 cm
  1. Helena Persson, Team Forever Fit By Better Bodies, Stockholm
  2. Veronica BränfeldtTC Strong by Sweden, Lidköping
  3. Mathilda KilanderNordic Shape, Sollentuna
  4. Sarah-Ida Söderlind NyströmGnesta Gym
  5. Louise ZanderTK1 One Pro Fitness Team, Kristinehamn
  6. Ida LarssonTeam Träningsproffsen, Halmstad
  7. Sara LewenhauptHammer Team, Hässleholm
  8. Anna AlrikssonTeam Svenskt Kosttillskott, Järfälla
  9. Josefin Eliasson, Skutskärs Kraftsportklubb
  10. Petra BäckströmTeam Shapes Gym, Linköping
  11. Emma LindbergTeam Acctive, Luleå
  12. Nathalie AlmqvistHåbo Atletklubb
  13. Rebecca Hellström, Storviks Kraftklubb
  14. Sandra GrytTeam Ironsport, Västerås
  15. Madeleine WallbergTeam JHV, Lidköping
Eliminerade +168 cm Luciapokalen Men’s Physique Veteran
  1. Magnus Hjelm, Team Kentaur Gym Equipment, Brunflo
Junior -178 cm
  1. Joakim HanssonTeam Shapes Gym, Linköping
  2. Shahin Daneshgari NejadTeam Body Nutrition, Jönköping
  3. Josef BalevasiMM Sports Team, Västra Frölunda
  4. Mathias NorénTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  5. Olle LapuhsTeam Gumse Gym, Sollentuna
  6. Ari AbdullaTK1 One Pro Fitness Team, Kristinehamn
Junior +178 cm
  1. Filip HolstadTeam Ironsport, Västerås
  2. Glenn WadlinTeam Fitnessbutiken Lidköping
  3. Adam Mittjas, Team Krafta, Grödinge
  4. Johan ÄdlingMM Sports Team, Västra Frölunda
  5. Max BjörkTeam K.O Store, Helsingborg
  6. Martin KarlssonMM Sports Team, Västra Frölunda
Senior -174 cm
  1. Ali Torkniman, Team Better Vision, Jönköping
  2. Dany EspinozaTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  3. Josef AssioMM Sports Team, Västra Frölunda
  4. Johnny ForsmanTeam Gymmet, Luleå
  5. Lenyn Cominges SamalvidesThe Fitness Internet, Mjölby
  6. Henrik OtterströmTeam Tillskottsbolaget, Halmstad
Senior -178 cm
  1. Markus Svensson, MM Sports Team, Västra Frölunda
  2. Kevin VegaLynx Multisport Team, Mölndal
  3. David StenbergMM Sports Team, Västra Frölunda
  4. Patrik Johansson, Team Tillskottsbolaget, Halmstad
  5. Tobias PavoniMM Sports Team, Västra Frölunda
  6. Daniel SilfverTeam Gymkostbutiken, Köping
Senior -182 cm
  1. Robin Olsson, Team Träningsproffsen, Halmstad
  2. Zakarias RosbergMM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Kristian MataTK1 One Pro Fitness Team, Kristinehamn
  4. Alexander RothzénTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  5. Emil Torp SandbergÖrebro Kraftsportklubb
  6. Filip FranssonTeam reFitness, Örebro
Senior +182 cm
  1. Jussi OjakangasTeam Fairing, Järfälla
  2. Joakim Svensson, Pro Gym BBK, Stockholm
  3. Mattis ÖhrmanTeam Power Eskilstuna
  4. Reben MohammadAlexfitness Team, Landskrona
  5. Johan SjööMM Sports Team, Västra Frölunda
  6. Chris ClarkAntonis Team, Uppsala
Luciapokalen Classic Bodybuilding Veteran
  1. Niclas StrömqvistGnesta Gym
  2. Patrik Malmfelt, Växer Gym Kalmar
  3. Kalle LundTC Strong by Sweden, Lidköping
  4. Mikael Forslund, Falu AK
  5. Christian Edlund, Örebro Kraftsportklubb
  6. Gerry Åkerberg, Team Gumse Gym, Sollentuna
  7. Risto Olli Juhani, Team Gumse Gym, Sollentuna
  8. Gaston SalazarTeam Shapes Gym, Linköping
  9. Mikael Ålander, Team Proteinbutiken, Gävle
Bröt mellan förbedömning och final
  • Stevo Håkan Milacic, Delta Gym, Stockholm
Junior
  1. Douglas KöhlerTeam Ironhouse, Trollhättan
  2. Leo Gustavsson, Team Gymhuset, Kristinehamn
  3. Anton EureniusTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  4. Martin LönegrenTeam Träningsproffsen, Halmstad
  5. Robin EkströmTeam K.O Store, Helsingborg
  6. Pontus KarlssonTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  7. Alexander GribingMM Sports Team, Västra Frölunda
  8. Michael Lundgren, Team K.O Store, Helsingborg
  9. Laighad HusseyniTeam Gumse Gym, Sollentuna
Junior rullstol
  1. Per KasperiTeam Gumse Gym, Sollentuna
Senior -175 cm
  1. Andreas Hübinette, Team Palmell, Hägersten
  2. Simon ÖdmarkTeam Ironworks Gym, Sundsvall
  3. Kenneth Söderström, Team Body Nutrition, Jönköping
  4. Marco HemmingsenNordic Sports Nutrition, Frövi
  5. Lars-Göran Nilsson, Team Shape By Sharam, Alingsås
  6. Joakim FredinTeam JF Athletes, Malmö
  7. Erik HeurlinMM Sports Team, Västra Frölunda
  8. Tarek Tawfik, Team Acctive, Luleå
  9. Buwar Jalal, Team Shape By Sharam, Alingsås
  10. Kyaw zaw Hein Kyin, Team Forever Fit, Luleå
  11. Tonny vanHoutenTeam JF Athletes, Malmö
Senior -180 cm
  1. Christopher ElvströmTeam Shapes Gym, Linköping
  2. Tony ReinsenTeam Shape By Sharam, Alingsås
  3. Prince Haval Baderkhan, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg
  4. Daniel ForsbomTeam Muskelbygget, Vimmerby
  5. Gerry GruberVäxer Gym Kalmar
  6. Mikael VisellMM Sports Team, Västra Frölunda
  7. Thomas Byrinder, Team Proteinbutiken, Gävle
  8. Andreas Söderlund, Team Proteinbutiken, Gävle
  9. David EklundMM Sports Team, Västra Frölunda
Senior +180 cm
  1. Viktor Andersson, Team Motala Fitness Center
  2. Endrit BeneusTeam Ironworks Gym, Sundsvall
  3. Ola HåkanssonTeam JF Athletes, Malmö
  4. Monir HejaziTeam Shape By Sharam, Alingsås
  5. Henrik KlasaTeam Muscle.se, Linköping
  6. Robert ErikssonTeam Grow Nutrition, Frövi
  7. Linus RosbergTeam JF Athletes, Malmö
  8. Victor GraneheimTeam Train4Cambodia, Sundsvall
  9. Johan SteenMM Sports Team, Västra Frölunda
  10. Tobias Sandström, Team Gumse Gym, Sollentuna
  11. Jesper Leidbring, Team K.O Store, Helsingborg
  12. Simon MeanderTeam Fairing, Järfälla
Luciapokalen Bikini Fitness Veteran
  1. Linnea Davis, Team Diamond Fitness, Vaggeryd
  2. Kristin Liljesand, MM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Merja OlmedoMM Sports Team, Västra Frölunda
  4. Helena JohanssonTC Strong by Sweden, Lidköping
  5. Anette StjärnfältMM Sports Team, Västra Frölunda
Junior -163 cm
  1. Alexandra PerssonTeam K.O Store, Helsingborg
  2. Lisa SaloMM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Maria LängforsTeam Fitnessbutiken Lidköping
  4. Emelie SillbergMM Sports Team, Västra Frölunda
  5. Elvira Grönkvist NybergMM Sports Team, Västra Frölunda
  6. Angelica SturessonMM Sports Team, Västra Frölunda
Junior +163 cm
  1. Lina FolkessonGladius Gym, Halmstad
  2. Eleonora EbbinghausTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  3. Amanda BergströmEdererathletes, Solna
  4. Saga OlssonTC Strong by Sweden, Lidköping
  5. Elin OskarssonTC Strong by Sweden, Lidköping
  6. Mimmi EngmanMM Sports Team, Västra Frölunda
Senior -160 cm
  1. Sara Säwar FranzénTeam Proteinexperten, Norrköping
  2. Linda ColarteMM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Filippa LundqvistTeam Fitnessguru, Stockholm
  4. Jeanette KarbeliusAlströmer BBFF, Alingsås
  5. Kamontip JantaduangTeam Alpha, Borlänge
  6. Victoria Lindell, Team Keto, Halmstad
Senior -163 cm
  1. Emelie SöderNordic Sports Nutrition, Frövi
  2. Michaela BranderGladius Gym, Halmstad
  3. Evelina JohanssonTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  4. Karin Andersson, One Day Crew, Göteborg
  5. ? streamen buffrade
  6. Kristina LadeckaTeam Fitnessguru, Stockholm
Senior -166 cm
  1. Jessica JonssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  2. Malin MånssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Malin EkbergTeam STEEL NUTRITION, Trollhättan
  4. Kajsa BengtssonTeam Fit Your Body, Lidingö
  5. Alexandra Souihi, Team Fit Your Body, Lidingö
  6. Jenny FogelströmNordic Shape, Sollentuna
Senior -169 cm
  1. Jessica LindquistMM Sports Team, Västra Frölunda
  2. Sophie ListrömEdererathletes, Solna
  3. Daniella PetterssonSwedish Supplements, Partille
  4. Paula ÅbergTeam Focus on Fitness, Skurup
  5. Helena NilssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  6. Lisa Serrander AmunekeFormafitness, Malmö
Senior -172 cm
  1. Linnéa ByströmTeam Fit Your Body, Lidingö
  2. Sara Andersson, Team Body Nutrition, Jönköping
  3. Angelina LindgrenTeam In Shape, Uppsala
  4. Sandra JönssonActic Olympen, Lund
  5. Elin WallbergTeam Fit Your Body, Lidingö
  6. Suzan AnderssonTeam In Shape, Uppsala
Senior +172 cm
  1. Annika KarlssonTeam JF Athletes, Malmö
  2. Alexandra KällnerTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  3. Hulda MandelblomMM Sports Team, Västra Frölunda
  4. Malin Dahlin, Team Body&Fitness, Nora
  5. Sofie JohanssonTeam Fitnessguru, Stockholm
  6. Hanna Samuelsson, Team Budo & Fitness Stores, Västberga
Nordic Bikini Fitness Open
  1. Linnéa ByströmTeam Fit Your Body, Lidingö
  2. Leslie Eidsaune, Norge
  3. Lina FolkessonGladius Gym, Halmstad
  4. Jessica JonssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  5. Emelie SöderNordic Sports Nutrition, Frövi
  6. Marie MånssonX-act Gym, Löddeköpinge
Luciapokalen Bodybuilding Dam Veteran
  1. Carina Horn, Team F8ith, Solna – 9
  2. Camilla Bergström, Team Hälsostudion Gävle – 18
  3. Lotta GustavssonTeam Body Nutrition, Jönköping – 27
Dam Junior
  1. Jennifer NylundEdererathletes, Solna – 9
Dam Senior +55 kg
  1. Martina GerhardTeam Fitnessbutiken, Borås – 9
Herr Veteran 40–49 år, +80 kg
  1. Jan Erik Olsen, Haninge Hälsostudio – 9
  2. Fredrik Niemelä, Team Ironsport, Västerås – 18
Herr Veteran +50 år
  1. Björn Svensson, Hammer Team, Hässleholm – 9
  2. Leif Hjort, Team Motala Fitness Center – 18
  3. Björn WallinNajadens Fitness Center, Handen – 27
  4. Mikael Englund, Pro Gym BBK, Stockholm – 36
  5. Jan LindeExhale Gym, Göteborg – 45
Herr Junior -75 kg
  1. Douglas KöhlerTeam Ironhouse, Trollhättan – 9
  2. Herje Blix HerrlanderTeam Kentaur Gym Equipment, Brunflo – 18
  3. Alex NordTeam Fitnessguru, Stockholm – 27
  4. Rawand DalshadAlströmer BBFF, Alingsås – 45
  5. Alexander Tinnerholm VikströmInshape24/Zoneshop, Gävle – 45
  6. Andreas GustafssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  7. Tobias SeverinHammer Team, Hässleholm
Herr Junior +75 kg
  1. Sebastian ZuneTeam Motala Fitness Center – 9
  2. Daniel LindénInshape24/Zoneshop, Gävle – 18
  3. Linus ErikssonTeam Gymgrossisten Rising Stars, Stockholm – 27
  4. Rami MikhailTeam Gumse Gym, Sollentuna – 36
  5. Anders Larsson, Exhale Gym, Göteborg – 45
Herr Senior -70 kg
  1. Lars-Göran Nilsson, Team Shape By Sharam, Alingsås – 12
  2. Marco HemmingsenNordic Sports Nutrition, Frövi – 15
  3. Andreas PalmerudTeam Shapes Gym, Linköping – 27
  4. Magnus AarhusTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg – 36
Herr Senior -80 kg
  1. Patrik LandgrenAA Elit Team, Malmö – 17
  2. Saif Shamon, Nordic Shape, Sollentuna – 18
  3. Jimmy KlevenTeam Elixir Fitness, Nyköping – 24
  4. Haidar Ismail, Team Gymmet, Luleå – 27
  5. Devan Botrous, Nordic Shape, Sollentuna – 45
Herr Senior -90 kg
  1. Alaa Tello, Team Justfit, Ludvika – 10
  2. Tommy MortimerTeam Proteinbutiken, Gävle – 17
  3. Christoffer LindroosTeam Ironworks Gym, Sundsvall – 27
Herr Senior -100 kg
  1. Thomas BergqvistNordic Sports Nutrition, Frövi – 9
  2. Simon LidmanTeam Justfit, Ludvika – 18
  3. Rocky KashanMM Sports Team, Västra Frölunda – 27
Herr Senior +100 kg
  1. Vincent Tiderman, Team STEEL NUTRITION, Trollhättan – 9
Bästa Posör: Douglas KöhlerTeam Ironhouse, Trollhättan Luciapokalen Women’s Physique -163 cm
  1. Elisabeth RamirezTeam Fitnessbutiken Lidköping
  2. Melissa HagertTeam Gymkostbutiken, Köping
  3. Regina Strid, Formafitness, Malmö
  4. Felicia Aronsson,  Team Body Nutrition, Jönköping
  5. Anna BergstrandPerfect Body Center Tumba
  6. Elin LindTeam Palmell, Hägersten
+163 cm
  1. Emelie BjuremoOne More Rep, Umeå
  2. Camilla NilssonAlströmer BBFF, Alingsås
  3. Josefine GaliamoutsaTeam Palmell, Hägersten
  4. Sussi GustafssonExhale Gym, Göteborg
  5. Johanna IndhageTeam Justfit, Ludvika
  6. Mathilda LindströmTeam Leader, Sundsvall
Luciapokalen SM Bar-dips Domare: Boris Kuzmic & Kristian Sewén Damer
  1. Helena Forsén – 46 reps
  2. Sari Kemppainen – 33 reps
  3. Elin Härkönen – 26 reps
  4. Jessica Lehtosalo – 23 reps
Herrar
  1. Tobias Fahlén – 56 reps
  2. Christian Eriksson – 54 reps
  3. Richard Susaeg – 49 reps
  4. Klaus Grobys – 44 reps
  5. Mikael Hamrin – 39 reps
  6. Anders Nordborg – 36 reps
  7. Marcus Sonesson – 35 reps
  8. Tobias Anderberg – 33 reps
  9. Anders Dahl – 30 reps
  10. Ayob Hilwan – 25 reps
  11. Christian Nybacka – 20 reps
Herrar sittande
  1. Mohammed AL-Haydari – 39 reps
Luciapokalen SM Chins Domare: Arne Persson. ‘Nuff said. Damer
  1. Mikaela Kellner – 25 reps
  2. Helena Forsén – 24 reps
  3. Jenny Adolfsson – 23 reps
  4. Amanda Almroth – 18 reps
  5. Elin Härkönen – 11 reps
Herrar Luciapokalen Biceps Battle Damer
  1. Mikaela Kellner – 42 reps
  2. Mimmi Ljunggren – 33 reps
  3. Malin Svensson – 23 reps
  4. Emma Fredriksson – 18 reps
  5. Sabina Broomé – 15 reps
Herrar
  1. Christoffer Lagerskog – 25 reps
  2. Martin Riddarsporre – 23 reps
  3. Reza Arabgoeini – 2 reps
Luciapokalen SM Body Press Damer
  1. Sabina Broomé – 27 reps på 30 kg
Utom tävlan, på 100% kroppsvikt (som herrarna) Herrar
  1. Erik Anklew – 38 reps på 75 kg
  2. Fredrik Berglund – 33 reps på 90 kg
  3. Andreas Ekström – 30 reps på 87,5 kg
  4. Fred Åström – 30 reps på 77,5 kg
  5. Klaus Grobys – 28 reps på 67,5 kg (kroppsvikt 68,2 kg)
  6. Isak Janineh – 28 reps på 67,5 kg (kroppsvikt 68,4 kg)
  7. Patrik Davidsson – 27 reps på 87,5 kg
  8. Johannes Jämtheden – 25 reps på 85,0 kg
  9. Daniel Svärd – 25 reps på 72,5 kg
  10. Kim Björklund – 22 reps på 65,0 kg
Herrar sittande
  1. Mohammed AL-Haydari – 24 reps på 92,5 kg

© 2017 Andreas Viklund
Sidan är byggd med WordPress och det svenska temat "Dagboken" av Andreas Viklund