RSS



Resultat

OBS! Deltagare placerade på sjunde eller senare plats hamnade utanför finalen och poängsattes därför bara i Rond 1, deras poängsumma är därför annorlunda jämfört med finalisternas, vars poäng baseras på Rond 2 (MP, BiF, BF) eller Rond 2+3 (BB, CBB, WP). Deltagare som eliminerats hamnade utanför Rond 1 och poängsattes inte.

Hoppa till:

Tidigare års resultat:

 

Luciapokalen Bodyfitness

Veteran

  1. Michelle GrollemanDelta Gym, Stockholm
  2. Ulrika SjödinTeam Proteinbutiken, Gävle
  3. Pernilla BerglundTeam Proteinbutiken, Gävle
  4. Ann-Margreth BrunellTeam Palmell, Hägersten
  5. Emma-Lee MolanderPro Gym BBK, Stockholm
  6. Sara AnterTeam In Shape, Uppsala
  7. Helena Mellberg, Team Shapes Gym, Linköping
  8. Therese Lembke, Team Gumse Gym, Sollentuna
  9. Åsa AikioTeam Palmell, Hägersten
  10. Anett Jakobsson, Delta Gym, Stockholm
  11. Inger Karlsson, Kristinehamns Atlet och Brottarklubb
  12. Susanne StigsdotterTeam Fairing, Järfälla
  13. Fredrika Wåhlander, MM Sports Team, Västra Frölunda
  14. Maria Ljunggren, Tillskottet, Borlänge
  15. Elisabeth Rastelén, Team Gumse Gym, Sollentuna

Junior

  1. My Andersson, Gnesta Gym
  2. Christin HeroTeam Muscle.se, Linköping
  3. Lydia KarlströmTeam Fitnesslife Sweden, Stockholm
  4. Frida BornströmMM Sports Team, Västra Frölunda
  5. Lisa ThomssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  6. Sara OjalaMM Sports Team, Västra Frölunda
  7. Sofia Roussakis, Team Svenskt Kosttillskott, Järfälla
  8. Marlene Salonen, Nordiskt Kosttillskott, Sundsvall
  9. Julia Landsell, Team Athletic Store, Skellefteå
  10. Linn Wallin, AA Elit Team, Malmö
  11. Elina Neüman FalkMM Sports Team, Västra Frölunda
  12. Elvira ErikssonTeam Ironsport, Västerås
  13. Klara ViktorssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  14. Anna VerweijTeam Focus on Fitness, Skurup
  15. Emma SjöströmTillskottet, Borlänge

-158 cm

  1. Miriam Lindberg, Delta Gym, Stockholm
  2. Mikaela NorrmanMM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Julie MerlotDelta Gym, Stockholm
  4. Ann-Kristin SchusterUllis Fitness & Kroppsvård, Saltsjö-Boo
  5. Pernilla RomlinTillskottet, Borlänge
  6. Mille JagenusDelta Gym, Stockholm
  7. Josefine SinclairMM Sports Team, Västra Frölunda

-163 cm

  1. Alma HodzicTeam JHV, Lidköping
  2. Mikaela MörtGnesta Gym
  3. Ronja Haapanen, Team Elixir Fitness, Nyköping
  4. Elaine BlückertTeam Fairing Gym, Järfälla
  5. Sofia Johnsson, Team Diamond Fitness, Vaggeryd
  6. Sara HaldossonTeam Alpha, Borlänge
  7. Jennie Lindblom, Team Gumse Gym, Sollentuna
  8. Camilla Kassell Oscarsson, Team Shapes Gym, Linköping
  9. Maria BülowNordiskt Kosttillskott, Sundsvall
  10. Lovisa EinarsonUllis Fitness & Kroppsvård, Saltsjö-Boo
  11. Linda Grapencrona, Team K.O Store, Helsingborg
  12. Maria Therese NilssonTeam Proteinbutiken, Gävle

-168 cm

  1. Sanphuong SamAA Elit Team, Malmö
  2. Sara Nilsson, Team Diamond Fitness, Vaggeryd
  3. Nike Nylander, Team Tempo Training, Västerås
  4. Emma RutholmLessebo Styrkeklubb
  5. Josefine SidnorTeam Focus on Fitness, Skurup
  6. Marica AlmfalkTeam Athletic Store, Skellefteå
  7. Maria Ekblom, MM Sports Team, Västra Frölunda
  8. Lovisa VasiliouMM Sports Team, Västra Frölunda
  9. Anna LindqvistTeam JF Athletes, Malmö
  10. Jenny Eriksson, MM Sports Team, Västra Frölunda
  11. Helena SödergrenTC Strong by Sweden, Lidköping
  12. Jennifer Eriksson, Trosa Atletik
  13. Moa MüntzingMM Sports Team, Västra Frölunda
  14. Anette IdestålMM Sports Team, Västra Frölunda
  15. Lynn EngstrandTeam Leader, Sundsvall

Eliminerade -168 cm

+168 cm

  1. Helena Persson, Team Forever Fit By Better Bodies, Stockholm
  2. Veronica BränfeldtTC Strong by Sweden, Lidköping
  3. Mathilda KilanderNordic Shape, Sollentuna
  4. Sarah-Ida Söderlind NyströmGnesta Gym
  5. Louise ZanderTK1 One Pro Fitness Team, Kristinehamn
  6. Ida LarssonTeam Träningsproffsen, Halmstad
  7. Sara Lewenhaupt, Hammer Team, Hässleholm
  8. Anna AlrikssonTeam Svenskt Kosttillskott, Järfälla
  9. Josefin Eliasson, Skutskärs Kraftsportklubb
  10. Petra Bäckström, Team Shapes Gym, Linköping
  11. Emma Lindberg, Team Acctive, Luleå
  12. Nathalie Almqvist, Håbo Atletklubb
  13. Rebecca Hellström, Storviks Kraftklubb
  14. Sandra Gryt, Team Ironsport, Västerås
  15. Madeleine Wallberg, Team JHV, Lidköping

Eliminerade +168 cm

Luciapokalen Men’s Physique

Veteran

  1. Magnus Hjelm, Team Kentaur Gym Equipment, Brunflo

Junior -178 cm

  1. Joakim HanssonTeam Shapes Gym, Linköping
  2. Shahin Daneshgari NejadTeam Body Nutrition, Jönköping
  3. Josef BalevasiMM Sports Team, Västra Frölunda
  4. Mathias Norén, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg
  5. Olle LapuhsTeam Gumse Gym, Sollentuna
  6. Ari AbdullaTK1 One Pro Fitness Team, Kristinehamn

Junior +178 cm

  1. Filip HolstadTeam Ironsport, Västerås
  2. Glenn WadlinTeam Fitnessbutiken Lidköping
  3. Adam Mittjas, Team Krafta, Grödinge
  4. Johan ÄdlingMM Sports Team, Västra Frölunda
  5. Max BjörkTeam K.O Store, Helsingborg
  6. Martin KarlssonMM Sports Team, Västra Frölunda

Senior -174 cm

  1. Ali Torkniman, Team Better Vision, Jönköping
  2. Dany EspinozaTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  3. Josef AssioMM Sports Team, Västra Frölunda
  4. Johnny ForsmanTeam Gymmet, Luleå
  5. Lenyn Cominges Samalvides, The Fitness Internet, Mjölby
  6. Henrik OtterströmTeam Tillskottsbolaget, Halmstad

Senior -178 cm

  1. Markus Svensson, MM Sports Team, Västra Frölunda
  2. Kevin Vega, Lynx Multisport Team, Mölndal
  3. David StenbergMM Sports Team, Västra Frölunda
  4. Patrik Johansson, Team Tillskottsbolaget, Halmstad
  5. Tobias PavoniMM Sports Team, Västra Frölunda
  6. Daniel Silfver, Team Gymkostbutiken, Köping

Senior -182 cm

  1. Robin Olsson, Team Träningsproffsen, Halmstad
  2. Zakarias RosbergMM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Kristian MataTK1 One Pro Fitness Team, Kristinehamn
  4. Alexander RothzénTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  5. Emil Torp SandbergÖrebro Kraftsportklubb
  6. Filip FranssonTeam reFitness, Örebro

Senior +182 cm

  1. Jussi Ojakangas, Team Fairing, Järfälla
  2. Joakim Svensson, Pro Gym BBK, Stockholm
  3. Mattis ÖhrmanTeam Power Eskilstuna
  4. Reben Mohammad, Alexfitness Team, Landskrona
  5. Johan SjööMM Sports Team, Västra Frölunda
  6. Chris ClarkAntonis Team, Uppsala

Luciapokalen Classic Bodybuilding

Veteran

  1. Niclas StrömqvistGnesta Gym
  2. Patrik Malmfelt, Växer Gym Kalmar
  3. Kalle LundTC Strong by Sweden, Lidköping
  4. Mikael Forslund, Falu AK
  5. Christian Edlund, Örebro Kraftsportklubb
  6. Gerry Åkerberg, Team Gumse Gym, Sollentuna
  7. Risto Olli Juhani, Team Gumse Gym, Sollentuna
  8. Gaston SalazarTeam Shapes Gym, Linköping
  9. Mikael Ålander, Team Proteinbutiken, Gävle

Bröt mellan förbedömning och final

  • Stevo Håkan Milacic, Delta Gym, Stockholm

Junior

  1. Douglas Köhler, Team Ironhouse, Trollhättan
  2. Leo Gustavsson, Team Gymhuset, Kristinehamn
  3. Anton EureniusTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  4. Martin Lönegren, Team Träningsproffsen, Halmstad
  5. Robin EkströmTeam K.O Store, Helsingborg
  6. Pontus KarlssonTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  7. Alexander GribingMM Sports Team, Västra Frölunda
  8. Michael Lundgren, Team K.O Store, Helsingborg
  9. Laighad HusseyniTeam Gumse Gym, Sollentuna

Junior rullstol

  1. Per Kasperi, Team Gumse Gym, Sollentuna

Senior -175 cm

  1. Andreas Hübinette, Team Palmell, Hägersten
  2. Simon ÖdmarkTeam Ironworks Gym, Sundsvall
  3. Kenneth Söderström, Team Body Nutrition, Jönköping
  4. Marco HemmingsenNordic Sports Nutrition, Frövi
  5. Lars-Göran Nilsson, Team Shape By Sharam, Alingsås
  6. Joakim FredinTeam JF Athletes, Malmö
  7. Erik HeurlinMM Sports Team, Västra Frölunda
  8. Tarek Tawfik, Team Acctive, Luleå
  9. Buwar Jalal, Team Shape By Sharam, Alingsås
  10. Kyaw zaw Hein Kyin, Team Forever Fit, Luleå
  11. Tonny vanHoutenTeam JF Athletes, Malmö

Senior -180 cm

  1. Christopher ElvströmTeam Shapes Gym, Linköping
  2. Tony ReinsenTeam Shape By Sharam, Alingsås
  3. Prince Haval Baderkhan, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg
  4. Daniel Forsbom, Team Muskelbygget, Vimmerby
  5. Gerry GruberVäxer Gym Kalmar
  6. Mikael VisellMM Sports Team, Västra Frölunda
  7. Thomas Byrinder, Team Proteinbutiken, Gävle
  8. Andreas Söderlund, Team Proteinbutiken, Gävle
  9. David EklundMM Sports Team, Västra Frölunda

Senior +180 cm

  1. Viktor Andersson, Team Motala Fitness Center
  2. Endrit Beneus, Team Ironworks Gym, Sundsvall
  3. Ola HåkanssonTeam JF Athletes, Malmö
  4. Monir HejaziTeam Shape By Sharam, Alingsås
  5. Henrik KlasaTeam Muscle.se, Linköping
  6. Robert Eriksson, Team Grow Nutrition, Frövi
  7. Linus RosbergTeam JF Athletes, Malmö
  8. Victor Graneheim, Team Train4Cambodia, Sundsvall
  9. Johan SteenMM Sports Team, Västra Frölunda
  10. Tobias Sandström, Team Gumse Gym, Sollentuna
  11. Jesper Leidbring, Team K.O Store, Helsingborg
  12. Simon MeanderTeam Fairing, Järfälla

Luciapokalen Bikini Fitness

Veteran

  1. Linnea Davis, Team Diamond Fitness, Vaggeryd
  2. Kristin Liljesand, MM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Merja OlmedoMM Sports Team, Västra Frölunda
  4. Helena JohanssonTC Strong by Sweden, Lidköping
  5. Anette StjärnfältMM Sports Team, Västra Frölunda

Junior -163 cm

  1. Alexandra PerssonTeam K.O Store, Helsingborg
  2. Lisa SaloMM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Maria LängforsTeam Fitnessbutiken Lidköping
  4. Emelie SillbergMM Sports Team, Västra Frölunda
  5. Elvira Grönkvist NybergMM Sports Team, Västra Frölunda
  6. Angelica SturessonMM Sports Team, Västra Frölunda

Junior +163 cm

  1. Lina FolkessonGladius Gym, Halmstad
  2. Eleonora EbbinghausTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  3. Amanda BergströmEdererathletes, Solna
  4. Saga OlssonTC Strong by Sweden, Lidköping
  5. Elin OskarssonTC Strong by Sweden, Lidköping
  6. Mimmi EngmanMM Sports Team, Västra Frölunda

Senior -160 cm

  1. Sara Säwar FranzénTeam Proteinexperten, Norrköping
  2. Linda ColarteMM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Filippa LundqvistTeam Fitnessguru, Stockholm
  4. Jeanette KarbeliusAlströmer BBFF, Alingsås
  5. Kamontip JantaduangTeam Alpha, Borlänge
  6. Victoria Lindell, Team Keto, Halmstad

Senior -163 cm

  1. Emelie SöderNordic Sports Nutrition, Frövi
  2. Michaela BranderGladius Gym, Halmstad
  3. Evelina JohanssonTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  4. Karin Andersson, One Day Crew, Göteborg
  5. ? streamen buffrade
  6. Kristina LadeckaTeam Fitnessguru, Stockholm

Senior -166 cm

  1. Jessica JonssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  2. Malin MånssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  3. Malin EkbergTeam STEEL NUTRITION, Trollhättan
  4. Kajsa BengtssonTeam Fit Your Body, Lidingö
  5. Alexandra Souihi, Team Fit Your Body, Lidingö
  6. Jenny FogelströmNordic Shape, Sollentuna

Senior -169 cm

  1. Jessica LindquistMM Sports Team, Västra Frölunda
  2. Sophie ListrömEdererathletes, Solna
  3. Daniella PetterssonSwedish Supplements, Partille
  4. Paula ÅbergTeam Focus on Fitness, Skurup
  5. Helena NilssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  6. Lisa Serrander AmunekeFormafitness, Malmö

Senior -172 cm

  1. Linnéa ByströmTeam Fit Your Body, Lidingö
  2. Sara Andersson, Team Body Nutrition, Jönköping
  3. Angelina LindgrenTeam In Shape, Uppsala
  4. Sandra JönssonActic Olympen, Lund
  5. Elin WallbergTeam Fit Your Body, Lidingö
  6. Suzan AnderssonTeam In Shape, Uppsala

Senior +172 cm

  1. Annika KarlssonTeam JF Athletes, Malmö
  2. Alexandra KällnerTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg
  3. Hulda MandelblomMM Sports Team, Västra Frölunda
  4. Malin Dahlin, Team Body&Fitness, Nora
  5. Sofie JohanssonTeam Fitnessguru, Stockholm
  6. Hanna Samuelsson, Team Budo & Fitness Stores, Västberga

Nordic Bikini Fitness Open

  1. Linnéa ByströmTeam Fit Your Body, Lidingö
  2. Leslie Eidsaune, Norge
  3. Lina FolkessonGladius Gym, Halmstad
  4. Jessica JonssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  5. Emelie SöderNordic Sports Nutrition, Frövi
  6. Marie MånssonX-act Gym, Löddeköpinge

Luciapokalen Bodybuilding

Dam Veteran

  1. Carina Horn, Team F8ith, Solna – 9
  2. Camilla Bergström, Team Hälsostudion Gävle – 18
  3. Lotta GustavssonTeam Body Nutrition, Jönköping – 27

Dam Junior

  1. Jennifer NylundEdererathletes, Solna – 9

Dam Senior +55 kg

  1. Martina GerhardTeam Fitnessbutiken, Borås – 9

Herr Veteran 40–49 år, +80 kg

  1. Jan Erik Olsen, Haninge Hälsostudio – 9
  2. Fredrik Niemelä, Team Ironsport, Västerås – 18

Herr Veteran +50 år

  1. Björn Svensson, Hammer Team, Hässleholm – 9
  2. Leif Hjort, Team Motala Fitness Center – 18
  3. Björn WallinNajadens Fitness Center, Handen – 27
  4. Mikael Englund, Pro Gym BBK, Stockholm – 36
  5. Jan LindeExhale Gym, Göteborg – 45

Herr Junior -75 kg

  1. Douglas KöhlerTeam Ironhouse, Trollhättan – 9
  2. Herje Blix HerrlanderTeam Kentaur Gym Equipment, Brunflo – 18
  3. Alex NordTeam Fitnessguru, Stockholm – 27
  4. Rawand DalshadAlströmer BBFF, Alingsås – 45
  5. Alexander Tinnerholm VikströmInshape24/Zoneshop, Gävle – 45
  6. Andreas GustafssonMM Sports Team, Västra Frölunda
  7. Tobias SeverinHammer Team, Hässleholm

Herr Junior +75 kg

  1. Sebastian ZuneTeam Motala Fitness Center – 9
  2. Daniel LindénInshape24/Zoneshop, Gävle – 18
  3. Linus ErikssonTeam Gymgrossisten Rising Stars, Stockholm – 27
  4. Rami MikhailTeam Gumse Gym, Sollentuna – 36
  5. Anders Larsson, Exhale Gym, Göteborg – 45

Herr Senior -70 kg

  1. Lars-Göran Nilsson, Team Shape By Sharam, Alingsås – 12
  2. Marco Hemmingsen, Nordic Sports Nutrition, Frövi – 15
  3. Andreas PalmerudTeam Shapes Gym, Linköping – 27
  4. Magnus AarhusTeam Gymgrossisten Butik, Göteborg – 36

Herr Senior -80 kg

  1. Patrik LandgrenAA Elit Team, Malmö – 17
  2. Saif Shamon, Nordic Shape, Sollentuna – 18
  3. Jimmy KlevenTeam Elixir Fitness, Nyköping – 24
  4. Haidar Ismail, Team Gymmet, Luleå – 27
  5. Devan Botrous, Nordic Shape, Sollentuna – 45

Herr Senior -90 kg

  1. Alaa Tello, Team Justfit, Ludvika – 10
  2. Tommy MortimerTeam Proteinbutiken, Gävle – 17
  3. Christoffer LindroosTeam Ironworks Gym, Sundsvall – 27

Herr Senior -100 kg

  1. Thomas BergqvistNordic Sports Nutrition, Frövi – 9
  2. Simon Lidman, Team Justfit, Ludvika – 18
  3. Rocky KashanMM Sports Team, Västra Frölunda – 27

Herr Senior +100 kg

  1. Vincent Tiderman, Team STEEL NUTRITION, Trollhättan – 9

Bästa Posör: Douglas KöhlerTeam Ironhouse, Trollhättan

Luciapokalen Women’s Physique

-163 cm

  1. Elisabeth RamirezTeam Fitnessbutiken Lidköping
  2. Melissa HagertTeam Gymkostbutiken, Köping
  3. Regina Strid, Formafitness, Malmö
  4. Felicia Aronsson,  Team Body Nutrition, Jönköping
  5. Anna BergstrandPerfect Body Center Tumba
  6. Elin LindTeam Palmell, Hägersten

+163 cm

  1. Emelie BjuremoOne More Rep, Umeå
  2. Camilla NilssonAlströmer BBFF, Alingsås
  3. Josefine GaliamoutsaTeam Palmell, Hägersten
  4. Sussi GustafssonExhale Gym, Göteborg
  5. Johanna IndhageTeam Justfit, Ludvika
  6. Mathilda LindströmTeam Leader, Sundsvall

Luciapokalen SM Bar-dips

Domare: Boris Kuzmic & Kristian Sewén

Damer

  1. Helena Forsén – 46 reps
  2. Sari Kemppainen – 33 reps
  3. Elin Härkönen – 26 reps
  4. Jessica Lehtosalo – 23 reps

Herrar

  1. Tobias Fahlén – 56 reps
  2. Christian Eriksson – 54 reps
  3. Richard Susaeg – 49 reps
  4. Klaus Grobys – 44 reps
  5. Mikael Hamrin – 39 reps
  6. Anders Nordborg – 36 reps
  7. Marcus Sonesson – 35 reps
  8. Tobias Anderberg – 33 reps
  9. Anders Dahl – 30 reps
  10. Ayob Hilwan – 25 reps
  11. Christian Nybacka – 20 reps

Herrar sittande

  1. Mohammed AL-Haydari – 39 reps

Luciapokalen SM Chins

Domare: Arne Persson. ‘Nuff said.

Damer

  1. Mikaela Kellner – 25 reps
  2. Helena Forsén – 24 reps
  3. Jenny Adolfsson – 23 reps
  4. Amanda Almroth – 18 reps
  5. Elin Härkönen – 11 reps

Herrar

Luciapokalen Biceps Battle

Damer

  1. Mikaela Kellner – 42 reps
  2. Mimmi Ljunggren – 33 reps
  3. Malin Svensson – 23 reps
  4. Emma Fredriksson – 18 reps
  5. Sabina Broomé – 15 reps

Herrar

  1. Christoffer Lagerskog – 25 reps
  2. Martin Riddarsporre – 23 reps
  3. Reza Arabgoeini – 2 reps

Luciapokalen SM Body Press

Damer

  1. Sabina Broomé – 27 reps på 30 kg

Utom tävlan, på 100% kroppsvikt (som herrarna)

Herrar

  1. Erik Anklew – 38 reps på 75 kg
  2. Fredrik Berglund – 33 reps på 90 kg
  3. Andreas Ekström – 30 reps på 87,5 kg
  4. Fred Åström – 30 reps på 77,5 kg
  5. Klaus Grobys – 28 reps på 67,5 kg (kroppsvikt 68,2 kg)
  6. Isak Janineh – 28 reps på 67,5 kg (kroppsvikt 68,4 kg)
  7. Patrik Davidsson – 27 reps på 87,5 kg
  8. Johannes Jämtheden – 25 reps på 85,0 kg
  9. Daniel Svärd – 25 reps på 72,5 kg
  10. Kim Björklund – 22 reps på 65,0 kg

Herrar sittande

  1. Mohammed AL-Haydari – 24 reps på 92,5 kg

Kommentarer

Kommentar från Peter Resman
Tid: 04 december 2013, 08:02

Kommer man att kunna se domarprotokollen någonstans?

Kommentar från Luciapokalen
Tid: 04 december 2013, 14:07

Nej, de detaljerade protokollen med enskilda domarsiffror som SKKF tidigare år lämnat ut har från och med i år ersatts med sammanställningar. Dvs på samma sätt som övriga förbund inom norden och världen gör och har gjort.

Kommentar från Peter Resman
Tid: 05 december 2013, 08:26

Ok! Tack för svaret.

Kommentar från Maria
Tid: 30 november 2014, 02:19

Hur många var antalet i bikini fitness +172 innan topp 15?:) eller var de 15 tjejer i den klassen ? Hemsidan säger fler anmälda .
Bra jobbat all personal !

Kommentar från Luciapokalen
Tid: 30 november 2014, 02:21

Vi återkommer med listor på resten av deltagarna, dvs de eliminerade i varje klass.

Kommentar från Michaela
Tid: 30 november 2014, 02:21

Kommer placering på övriga efter 15 pers?

Kommentar från Emma-Lee Molander
Tid: 01 december 2014, 00:45

Hur har man möjlighet att få feedback på sin fysik och sitt framförande? Så man vet varför man fick den placering man fick och hur man ska förbättra sig? Tyckte inte man kunde se någon röd tråd i bedömningen i åtminstone bodyfitness, men det är kanske en fråga man får ta med skkf..?

Kommentar från Luciapokalen
Tid: 01 december 2014, 01:27

De som bäst kan ge feedback om bedömningen är domarna, men de stackarna är utarbetade efter helgen och ska tillbaks till sin vardag nu. Antalet tävlande har ökat explosionsartat i år, och redan tidigare år med något tiotals procent fler tävlande sade förbundet:

”Under 2013 års domarkonferens fattades beslutet att domarna inte längre ger feedback till tävlande pga att vissa domare får en väldigt hög arbetsbelastning efter en tävling.”

Och i år har antalet tävlande närapå fördubblats på samma antal domare. Det brukade ta någon vecka innan de slickat såren nog för att lämna besked. Nu när det var nära 500 tävlande på Luciapokalen så räcker de fysiskt inte till för att återkoppla i efterfrågad grad oavsett goda ambitioner.

Vi vet att alla är välkomna att engagera sig i förbundets verksamheter för att avhjälpa denna diskrepans mellan tävlande/funktionärer, läs mer i månadens ledare från ordföranden: http://www.skkf.org/?articleId=268

Kommentar från Mikael Jansson
Tid: 01 december 2014, 19:17

menar ni att det finns en sammanställning på domarpoängen att tillgå, i så fall vart?
Det borde ju de tävlande kunna få tag i.

Kommentar från Luciapokalen
Tid: 01 december 2014, 19:25

Tidigare gjorde SKKF avsteg från den internationella standarden och lämnade ut domarprotokollen.
Det gör man inte längre, utan följer övriga länder och behåller dem som interna arbetsdokument.

Kommentar från Martin
Tid: 29 november 2015, 10:04

När kommer resultatet upp av men’s physique?

Kommentar från Luciapokalen
Tid: 29 november 2015, 10:13

Martin, de utanför finalen återfinns i sekretariatets protokoll, som ännu ej släppts.

Skriv en kommentar






© 2016 Andreas Viklund
Sidan är byggd med WordPress och det svenska temat "Dagboken" av Andreas Viklund