RSS



Körschema

Alla sex grenar i fysiktävlingarna avhålls i samband med Fitnessfestivalen i vackra Victoriahallen på Stockholmsmässan.

Fredag den 1 december

17.00 – 20.00 Luciapokalen Bikini Fitness

KÖRSCHEMA EFTER INREGISTRERING

FREDAG 1 DECEMBER

17.00 – 20.00 Luciapokalen Bikini Fitness

  • Veteraner (11) R1
  • Juniorer -166 cm (7) R1
  • Juniorer +166 cm (9) R1
  • Veteraner (6) R2
  • Juniorer -160 cm (6) R2
  • Juniorer -166 cm (6) R2
  • Juniorer +166 cm (6) R2
  • Prisutdelning
  • Seniorer -160 cm (8) R1
  • Seniorer -166 cm (7) R1
  • Seniorer -160 cm (6) R2
  • Seniorer -163 cm (6) R2
  • Seniorer -166 cm (6) R2
  • Prisutdelning
  • Seniorer -169 cm (12) R1
  • Seniorer +172 cm (11) R1
  • Seniorer -169 cm (6) R2
  • Seniorer -172 cm (6) R2
  • Seniorer +172 cm (6) R2
  • Prisutdelning

Lördag den 2 december (preliminärt körschema, spikas efter domarmöte)

09.15 – 10.30 Luciapokalen Women’s Physique

  • -163 cm (6) R2, R3
  • +163 (5) R1, R2, R3
  • Prisutdelning
11.00 – 15.00 Luciapokalen Bodyfitness

  • Veteran (14) R1, R2
  • Junior (11) R1, R2
  • Prisutdelning Veteran, Junior
  • -158 cm (3) R2
  • -163 cm (7) R1, R2
  • -168 cm (8) R1, R2
  • +168 cm (10) R1, R2
  • Prisutdelning
15.00 – 19.00 Luciapokalen Men’s Physique

  • Veteran (1) R2
  • Junior -178 cm (10) R1, R2
  • Junior +178 cm (17) Eliminering, R1, R2
  • Prisutdelning
  • Senior -174 cm (11) R1, R2
  • Senior -178 cm (8) R1, R2
  • Senior -182 cm (18) Eliminering, R1, R2
  • Senior +182 cm (14) R1, R2
  • Prisutdelning
Söndag den 3 december (preliminärt körschema, spikas efter domarmöte)

09.15 – 13.30 Luciapokalen Classic Bodybuilding

  • Veteran (4) R1, R2, R3
  • Junior (8) R1, R2, R3
  • Prisutdelning
  • Senior -175 cm (6) R1, R2, R3
  • Senior -180 cm (9) R1, R2, R3
  • Senior +180 cm (8) R1, R2, R3
  • Prisutdelning
14.00 – 17.00 Luciapokalen Bodybuilding

  • Veteraner (5) R1, R2, R3
  • Juniorer (4) R1, R2, R3
  • Prisutdelning
  • Senior -70 kg (5) R1, R2, R3
  • Senior -80 kg (4) R1, R2, R3
  • Senior -90 kg (2) R1, R2, R3
  • Senior +90 kg (2) R1, R2, R3
  • Prisutdelning
Med reservation för eventuella ändringar.

Gäller alla grenar: Veteraner startar, sedan kommer juniorer och sist går seniorerna ut. Allt i ökade längd/viktklass.

Publiktävlingar

Lördag den 2 december

  • 15:00 – 15:50 Luciapokalen SM Body Press (Exposcenen)
  • 16:00 – 17:00 Luciapokalen SM Bar-dips (Exposcenen)
Söndag den 3 december
  • 12:30 – 13:30 Luciapokalen Biceps Battle (Aktivitetsscenen)
  • 14:00 – 14:50 Luciapokalen SM Chins (Exposcenen)

Kommentarer

Kommentar från Mathilda
Tid: 24 november 2015, 09:45

Hej! Tävlar i bf på lördagen och undrar om finalerna sker direkt efter förbedömnigen i respektive längdklass eller om alla förberedömningar sker först och finalerna sen? Mvh Mathilda

Kommentar från Luciapokalen
Tid: 27 november 2015, 11:04

Mathilda, enligt det körschema som syns här och nu är det alla klassers rond 1 som avgörs först, sedan inleds rond 2 och sist avslutar prisutdelningen.

Skriv en kommentar






© 2017 Andreas Viklund
Sidan är byggd med WordPress och det svenska temat "Dagboken" av Andreas Viklund