RSS



Körschema

Alla sex grenar i fysiktävlingarna avhålls i samband med Fitnessfestivalen i vackra Victoriahallen på Stockholmsmässan.

Fredag den 25 november

17.00 – 20.00 Luciapokalen Bikini Fitness
  • Veteraner (11) R1, R2
  • Juniorer -160 cm (3) R2
  • Juniorer -166 cm (16) Eliminering, R1, R2
  • Juniorer +166 cm (21) Eliminering, R1, R2
  • Prisutdelning Veteraner, Juniorer
  • Seniorer -160 cm (12) R1, R2
  • Seniorer -163 cm (6) R2
  • Seniorer -166 cm (15) R1, R2
  • Prisutdelning Seniorer -160, -163, -166 cm
  • Seniorer -169 cm (16) Eliminering, R1, R2
  • Seniorer -172 cm (6) R2
  • Seniorer +172 cm (10) R1, R2
  • Prisutdelning Seniorer -169, -172, +172 cm

Lördag den 26 november (preliminärt körschema, spikas efter domarmöte)

09.15 – 10.30 Luciapokalen Women’s Physique
  • -163 cm (4) R2, R3
  • +163 (9) R1, R2, R3
  • Prisutdelning
11.00 – 15.00 Luciapokalen Bodyfitness
  • Veteran (17) Eliminering, R1, R2
  • Junior (5) R2
  • Prisutdelning
  • -158 cm (4) R2
  • -163 cm (11) R1, R2
  • -168 cm (11) R1, R2
  • +168 cm (9) R1, R2
  • Prisutdelning
15.00 – 19.00 Luciapokalen Men’s Physique
  • Veteran (5) R2
  • Junior -178 cm (16) Eliminering, R1, R2
  • Junior +178 cm (16) Eliminering, R1, R2
  • Prisutdelning
  • Senior -174 cm (18) Eliminering, R1, R2
  • Senior -178 cm (10) R1, R2
  • Senior -182 cm (18) Eliminering, R1, R2
  • Senior +182 cm (15) R1, R2
  • Prisutdelning
Söndag den 27 november (preliminärt körschema, spikas efter domarmöte) 09.15 – 13.30 Luciapokalen Classic Bodybuilding
  • Veteran (6) R1, R2, R3
  • Junior (9) R1, R2, R3
  • Prisutdelning
  • Senior -175 cm (7) R1, R2, R3
  • Senior -180 cm (10) R1, R2, R3
  • Senior +180 cm (11) R1, R2, R3
  • Prisutdelning
14.00 – 17.00 Luciapokalen Bodybuilding
  • Veteran 40–49 år (4) R1, R2, R3
  • Veteran 50–59 år (6) R1, R2, R3
  • Junior -75 kg (4) R1, R2, R3
  • Junior +75 kg (4) R1, R2, R3
  • Prisutdelning
  • Senior -80 kg (4) R1, R2, R3
  • Senior -90 kg (7) R1, R2, R3
  • Senior +90 kg (8) R1, R2, R3
  • Prisutdelning
Med reservation för eventuella ändringar. E Gäller alla grenar: Veteraner startar, sedan kommer juniorer och sist går seniorerna ut. Allt i ökade längd/viktklass. Publiktävlingar

Lördag den 26 november

  • 15:00 – 15:50 Luciapokalen SM Body Press (Exposcenen)
  • 16:00 – 17:00 Luciapokalen SM Bar-dips (Exposcenen)
Söndag den 27 november
  • 11:00 – 12:00 Luciapokalen Biceps Battle (Aktivitetsscenen)
  • 14:00 – 14:50 Luciapokalen SM Chins (Exposcenen)
 
Luciapokalen Classic Bodybuilding
Veteran (6)
307 Fredrik Ryrland BodyStrong Fitness Europe
309 Michaell Kairenius Team Nordiskt Kosttillskott
310 Christer Ny Nitro Gym
311 Anders Jakobsson Delta Gym
313 Kalle Lund TC Strong by Sweden
314 Saeed Ghanbar Poor Team Ironsport
Junior (9)
315 Daniel Ekdahl Team Tillskottsbolaget
316 Simon Strandberg Team Tillskottsbolaget
319 Albin Mattsson Team SportKost
320 Fredrik Kopp AL Coaching
322 Christopher Cederlöf Exhale Gym
323 Gustaf Karlsson Team Tillskottsbolaget
324 Athanasios Apostolopoulos Team Rise Above
326 Andrey Fruktovskiy Team Tillskottsbolaget
327 Yusef Babar Team AlphaOmega
Senior -175 cm (7)
325 Mahmoud Zaghnoun Maxprestation Sports Club
329 Aws Abu Ali MM Sports Team
331 Kenny Karlsson Örebro Kraftsportklubb
333 Kristoffer Hellström Team Gym22
334 Nicholas Månsson Nitro Gym
336 Fahim Jahani Team Elit Nutrition
337 Kristofer Birgersson Team ShapesGym
Senior -180 cm (10)
332 Martin Ekelund Troive Fyshuset Sportklubb Gefle
338 Kenneth Porsen Nordic Shape
339 Mattias Randehov Team Sisu Nutrition
342 Jonathan Wahlström Team Flex Sweden
343 Robert Thegerström MM Sports Team
345 Stefan Persson Team Ironsport
346 Oliver Gustafsson Team Sisu Nutrition
347 Gerry Gruber Växer Gym
348 Martin Nyström Nordic Shape
358 Janne Tommikoski Team Motala Fitness Center
Senior +180 cm (11)
344 Patrik Jennekrans Team Edererathletes
349 Anders Hillerborn Team Ironhouse
350 Joakim Lagerberg Team Palmell
351 Anders Beijer Team Haningehälsostudio
352 Andreas Möller AL Coaching
353 Alexander Anund Team ShapesGym
355 Kenny Sydhagen Trosa Atletik
356 Rickard Larsson Team Ironsport
357 Johan Steen MM Sports Team
359 Ahmad Almasri Team JK Fitness
360 Monir Hejazi Team Shapebysharam
Luciapokalen Bodybuilding
Veteran 40–49 år -80 kg (1)
361 Magnus Gustafsson Team Muscle.se
Veteran 40–49 år +80 kg (3)
362 Erik Sandell Team Gumse Gym
363 Fredrik Niemelä Team Ironsport
364 Jonas Engback Delta Gym
Veteran 50–59 år -80 kg (4)
365 Björn Bäck Team Flex Sweden
366 Tonne Tartaglione Team Ironsport
367 Mats Funck Team Edererathletes
368 Dennis Johansson Team In Shape
Veteran 50–59 år +80 kg (2)
369 Göran Björk Team Ironsport
370 Mikael Englund Pro Gym BBK
Junior -75 kg (4)
328 Felix Habihirwe Team Muskelbygget
372 Christian Svensson Team Motala Fitness Center
373 Rasmus McCartney Team Gymgrossisten Butik
374 Emil Ljung Örebro Kraftsportklubb
Junior +75 kg (4)
318 Robin Alriksson Delta Gym
375 Rasmus Olsson Team Ironhouse
376 Max Lagergren Mossteg Team Power Eskilstuna
377 Almodares Sinan Ghassan Adnan Team Sisu Nutrition
Senior -70 kg
Senior -80 kg (4)
335 Daniel Terranova SN Top Team
341 Fredrik Bergman Team Gymgrossisten Butik
379 Manne Persson Team Gymgrossisten Butik
380 Tarek Tawfik Team Acctive
Senior -90 kg (7)
312 Imad Alzuhaily Maxprestation Sports Club
378 Abbe Benaouda Nordic Shape
381 Simon Te MM Sports Team
382 Daniel Bäckström Exhale Gym
384 Billy Langlet Team Gumse Gym
385 Jonas Sleiman Delta Gym
386 Ahmed Mawlood Team Elit Nutrition
Senior +90 kg (8)
354 Nibras Al Delemi Team Superior14 Sweden
383 Degaull Nwadinkpa Team Gymgrossisten Butik
388 Tor Kulju Team Ironsport
389 Daniel Boström Nordic Shape
390 Yosef Asmar Team Asmar
391 Mattias Allgren Team Sisu Nutrition
392 Christian Hemmingsson Säters Atletklubb
393 Peter Jarl AL Coaching

Kommentarer

Kommentar från Mathilda
Tid: 24 november 2015, 09:45

Hej! Tävlar i bf på lördagen och undrar om finalerna sker direkt efter förbedömnigen i respektive längdklass eller om alla förberedömningar sker först och finalerna sen? Mvh Mathilda

Kommentar från Luciapokalen
Tid: 27 november 2015, 11:04

Mathilda, enligt det körschema som syns här och nu är det alla klassers rond 1 som avgörs först, sedan inleds rond 2 och sist avslutar prisutdelningen.

Skriv en kommentar






© 2017 Andreas Viklund
Sidan är byggd med WordPress och det svenska temat "Dagboken" av Andreas Viklund